U kancelariji Dunav 1245, 19.10.2024. svim članovima skupštine Rajko Marinković je prezentovao projektne aktivnosti projekta EcoScape u okviru programa Erasmus +, KA220-VET-C2C9D950. Projekat je počeo 31 avgusta 2024 i traje do 30 avgusta 2026. Dosad je održan je jedan radni sastanak partnera. Nismo putovali u Wroclaw iako smo imali rezervisane sobe, iz razloga opšte opasnosti od visokog vodostaja na rekama u Poljskoj. Tema projekta je biodiverzitet i proširena stvarnost.
EcoScape je postavio tri specifična cilja, od kojih se svaki bavi ključnim aspektima očuvanja poljoprivrednog biodiverziteta:
Cilj SO1: Podizanje svesti o poljoprivrednom biodiverzitetu
Ovaj cilj se fokusira na povećanje svesti među zainteresovanim stranama o kritičnom značaju poljoprivrede i biodiverziteta. Ima za cilj da podstakne razumevanje međuzavisnosti između poljoprivrede i biodiverziteta.
Cilj SO2: Pružanje mogućnosti za učenje i tehničko znanje
Drugi cilj ima za cilj da ponudi mogućnosti za učenje i pripremi poljoprivrednike i edukatore tehničkim znanjima neophodnim za efikasno očuvanje biodiverziteta. Ima za cilj da osnaži pojedince sa stručnošću koja je potrebna za donose informisane odluke u poljoprivrednim praksama.
Cilj SO3: Predlaganje inovativnog prenosa znanja
Treći cilj uvodi inovativni pristup prenosu znanja, korišćenje tehnologije i digitalizacije. Ima za cilj da unapredi dostupnost i efektivnost obrazovnih sadržaja u oblasti konzervacija poljoprivrednog biodiverziteta.
Da bi postigao ove ciljeve, EcoScape će razviti sledeće rezultate:
R1: Format obuke za očuvanje biodiverziteta u poljoprivredi
Ovaj prilagođeni format obuke će biti zasnovan na istraživačkim dokazima, pružajući strukturirani obrazovni program za povećanje razumevanja i veština u vezi sa očuvanjem biodiverziteta u poljoprivredi.
R2: Kurs e-učenja o upravljanju biodiverzitetom poljoprivrednog zemljišta
Biće razvijen kurs za e-učenje sa fokusom na upravljanje biodiverzitetom poljoprivrednog zemljišta. Ovaj kurs će biti napravljen slobodno dostupan svima zainteresovanima, omogućavajući širok pristup relevantnom znanju.
R3: Aplikacija BioCheck – aplikacija proširene stvarnosti
Aplikacija BioCheck je inovativna aplikacija proširene stvarnosti dizajnirana da efikasno analizira elemente i indikatore vezano za ekološki uticaj poljoprivrednih površina. To će pomoći u identifikaciji stranih vrsta i ponuditi konkretne planove za useve diversifikacija, rotacija, prirodna kontrola štetočina i strategije upravljanja prilagođene različitim zonama polja.
Ciljevi SO1 i SO2 usklađeni su sa prioritetom povećanja fleksibilnosti stručnog obrazovanja i obuke (VET) mogućnosti. Sprovešće se uporedna istraživanja kako bi se razumele specifične potrebe i situacije u svakoj zemlji, omogućavanje razvoja programa obuke prilagođenog zahtevima tržišta. Fleksibilnost puta učenja će smjestiti različita teritorijalna sredstva, osiguravajući pružanje visokokvalitetnog obrazovanja.
Cilj SO3 se prvenstveno fokusira na inovacije u okviru stručnog obrazovanja. EcoScape uvodi dvostruki tehnološki pristup, koji obuhvata kurs e-učenja i veoma inovativnu digitalnu putanju za obuku zasnovanu na proširenoj stvarnosti. Ove inovacije se odnose i na metode obrazovnog izvođenja i na sam sadržaj, poboljšavajući kvalitet i dostupnost obuka.
U realizaciji predviđenih aktivnosti trebaće da uključimo u rad pet profesora poljoprivrede, starijih od 35 godina sa najmanje 5 godina radnog iskustva koji će zajedno sa njihovim kolegama iz zemalja partnera učestvovati na zajedničkoj obuci koju vodi Agencija za ruralni razvoj Zadarske zupanije iz Hrvatske. Čekamo tačan profil profesora koje treba da uključimo u projekat. Nakon izrade aplikacije proširene stvarnosti u projekat uključujemo najmanje 15 poljoprivrednika koji će koristiti aplikaciju naredna 4 meseca u svom radu i koji pritom moraju imati najmanje 1 ha zemlje koju obrađuju. Već smo vodili razgovore na ovu temu sa predsednicom Mreže LAGova Srbije I dobili saglasnost da su zainteresovamni da se uključe u ovaj projekat.
Učesnici su degustirali poljoprivredne proizvode sa poljoprivrednog gazdinstva Veselinović iz Sremskih Karlovaca.